search
top

Rodzaje lokat występujące na polskim rynku bankowym

Polacy coraz częściej korzystają z usług banków w zakresie przechowywania kapitału i jego pomnażania, wynikającego z nałożonego na depozyt oprocentowania. Banki to nie tylko instytucje udzielające kredytów i pożyczek. Instytucje finansowe są w stanie udzielić nam znacznego wsparcia w procesie oszczędzania, są niczym skarbonka, która jest w stanie zapewnić naszym środkom finansowym bezpieczeństwo, jak też wzrost. Banki oferują różne rodzaje depozytów swoim klientom. W masie propozycji bankowych łatwo podjąć błędną decyzję. Podstawowe produkty tego rodzaju to lokata negocjowana, lokata rentierska, e – lokata, lokata call, lokata progresywna (dynamiczna), lokata overnight, lokata denominowana, lokata antypodatkowa. Zanim dokonamy wyboru, prześledźmy bieżący ranking lokat.

Lokata negocjowana i lokata rentierska

Produkty kierowane do zamożnych klientów to przede wszystkim lokata negocjowana i lokata rentierska. Lokaty bankowe negocjowane, mają ogromną zaletę. Klient podczas osobistego spotkania z zarządem banku może wynegocjować wyższe niż standardowe oprocentowanie. W zależności od tego, który bank wybierzemy do dokonania wpłaty, wysokość wkładu początkowego, niezbędnego do odbycia negocjacji może wynosić nawet 50 tysięcy złotych. Takie lokaty bankowe mogą być bardzo opłacalne. Lokata rentierska natomiast również wymaga wysokiej wartości wkładu finansowego. Usługa ta polega na wypłacaniu deponentowi przez bank comiesięcznych sum pieniędzy, w postaci przelewu na konto lub gotówki, odbieranej w oddziale banku. Klient w tym przypadku nazywany jest rentierem.

E – lokata i lokata call

Obecnie korzystanie z usług wybranego banku za pośrednictwem Internetu stało się bardzo popularne. E- lokata jest właśnie odmianą standardowej lokaty, tyle że zakładanej przy użyciu bankowego systemu internetowego. Depozyt można zatem założyć, nie wychodząc z domu i w dowolnym czasie. Natomiast lokata call to równie nowe rozwiązanie, polegające na braku ustalenia terminu przechowywania przez bank pieniędzy klienta. Oprocentowanie lokat tego rodzaju jest zazwyczaj zmienne. Bank nakłada jednak obowiązek założenia konta osobistego i wpłaty konkretnej sumy na poczet lokaty.

Lokata progresywna i lokata overnight

Lokata progresywna, zwana inaczej dynamiczną lub rosnącą opiera się na zasadzie, że oprocentowanie wzrasta z każdym miesiącem umowy z bankiem. Taki sposób kapitalizacji odsetek jest bardzo korzystny dla klienta. Wybierając jednak lokaty bankowe o charakterze progresywnym, musimy sprawdzić, jaki jest zysk w skali roku. Banki podają z reguły wysokość oprocentowania w końcowych miesiącach trwania depozytu, wprowadzając klientów w błąd. Zanim podpiszemy umowę na tego typu usługę depozytową, dowiedźmy się, jakie będą faktyczne zyski w skali roku z posiadania lokaty progresywnej. Równie korzystnym rozwiązaniem jest otworzenie depozytu overnight. Lokaty bankowe – nocne, opierają się na założeniu, że pieniądze wpłacone na ich poczet zarabiają wyłącznie w nocy, natomiast za dnia pozostają do dyspozycji klienta.

Lokata denominowana i lokata antypodatkowa

Jeśli depozyt został założony w walucie obcej, wówczas nazywany jest lokatą denominowaną. Warto zwrócić uwagę, na taką możliwość, bo zyski z lokaty denominowanej są relatywnie wyższe niż dochody z tradycyjnej lokaty z polską walutą. Istnieje także sposób, aby pominąć opłaty podatkowe od zysku kapitałowego. W tym celu należy skontaktować się z wybranych oddziałem banku i zapytać o możliwość założenia lokaty antypodatkowej.