search
top

Ciekawe alternatywy dla lokat bankowych

Lokata bankowa jest bardzo popularną formą przechowywania pieniędzy w bankowym depozycie. Lokaty bankowe pozwoliły wielu ludziom skuteczne oszczędzić środki finansowe i pomnożyć posiadany kapitał. Jednak ostatnie obniżki w zakresie stóp procentowych banku centralnego spowodowały, że nawet najlepsze lokaty zmieniły swoje oprocentowanie na nieco niższe. W ostatnim czasie na rynku usług finansowych pojawił się szereg innych rozwiązań finansowych, ale czy dorównują one tradycyjnej lokacie bankowej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto zapoznać się z możliwościami, jakie aktualnie oferują banki.

Lokaty są bardzo korzystne, ale pojawiające się coraz to nowsze rozwiązania biznesowe również warte są uwagi. Do dyspozycji klientów banków są między innymi produkty strukturyzowane. Pod tym pojęciem kryją się nowoczesne usługi finansowe polegające na połączeniu dwóch elementów. Składowymi takiego rozwiązania są zazwyczaj depozyty bankowe, których zadaniem jest bezpieczne przechowywania wpłaconego kapitału oraz tzw. „opcja”, czyli usługa generująca zysk.

W praktyce banki przeznaczają około 90% na depozyt, którym jest na przykład lokata bankowa lub obligacje, a resztę wpłaconych pieniędzy kierowanych jest na produkty generujące zysk. Aczkolwiek nie zawsze jest to zarobek gwarantowany. „Opcja” zakłada swego rodzaju ryzyko. Bank nabywa „opcję”, a powodzenie tej inwestycji jest zależne od wielu czynników, np. od ceny akcji, od funduszy inwestycyjnych. Znaczenie dla wysokości lub zupełnego braku zysków może mieć również spadek lub wzrost stóp procentowych. Na wyniki takowej inwestycji wpływa także inflacja.

Omawiane produkty strukturyzowane są bezpieczne, ponieważ bank gwarantuje ochronę wynoszącą z reguły 100%. Oznacza to, że w sytuacji braku jakiegokolwiek zysku z wybranej „opcji”, klient nic nie traci, ale też nie zarabia. Zatem może być spokojny, że odzyska wpłacone do banku środki finansowe.

Aspekt bezpieczeństwa jest priorytetowy, ale nie zapominajmy, że tego typu złożone rozwiązania biznesowe dają duże szanse powiększenie kapitału. „Opcja” może zapewnić bardzo kuszący poziom zysku. Znacznie przewyższający ten, który zapewnia najlepsza lokata. Możliwa jest także wypłata uzyskanych na tych zasadach pieniędzy w formie polisy na życie. W konsekwencji klient nie musi uiszczać podatku od zysków kapitałowych.

Wśród produktów strukturyzowanych wyróżnić można fundusze mieszane, które są o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne fundusze inwestycyjne. Jest to dobry pomysł, jeśli klient poszukuje sposobu na osiągniecie zysków, przy możliwie małym poziomie ryzyka, fundusze mieszane są ciekawym rozwiązaniem. W sytuacji sprzyjającej tendencji na rynku usług finansowych, zapewniają one znaczne zyski, na które w przypadku lokaty bankowej trzeba by było długo czekać.

Na rynku można spotkać również produkt bankowy łączący w swej konstrukcji lokatę z funduszem inwestycyjnym. Wówczas część pieniędzy wpłacanych przez klientów trafia na konto lokaty, a część przeznaczanych jest na zakup jednostek uczestnictwa w konkretnym funduszu. Podstawą właściwej oceny takiej inwestycji jest sprawdzenia parametrów funduszu, gdyż od niego w większej mierze zależą ewentualne zyski.