search
top

Lokaty bankowe na polskim rynku usług bankowych

Wybierając lokatę bankową większość osób rozpoczynających korzystanie z tego typu produktów najwięcej uwagi poświęca oferowanej wartości oprocentowania. Nie jest ono jednak jedynym wyznacznikiem przydatności lokaty dla konkretnego klienta. Banki obecnie oferują rozbudowaną ofertę lokat bankowych, z których jedne okazują się bardziej, inne mniej przydatne w konkretnej sytuacji. Warto poznać ogólne typy lokat bankowych, aby możliwe stało się dokonanie rozważnego i przemyślanego wyboru.

Dzisiejsze lokaty bankowe zakwalifikować można do kilku grup produktów finansowych. Każdy z nich zdecydowanie lepiej dopasowuje się do innych warunków gospodarczych. Nie bez znaczenia jest również sytuacja konkretnego gospodarstwa domowego. Sytuacja, która może wymagać wycofania funduszy z lokaty jeszcze przed końcem okresu zapadalności lokaty.

Tradycyjne lokaty bankowe

Zdecydowana większość banków oferuje obecnie tradycyjną, czy też standardową ofertę lokat bankowych. Regulamin tego typu produktów zawiera podstawowe jedynie warunki będące wyznacznikiem lokat terminowych. Zazwyczaj jest to wysokość oprocentowania w skali roku, czas trwania umowy, oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Czasem do tych warunków dodawana jest możliwość wcześniejszej rezygnacji z lokaty, oraz zasady wypłaty należnych środków w takiej sytuacji. Zazwyczaj mówią one o zwrocie klientowi jedynie kapitału podstawowego, czasem jednak oferta może być bardziej przystępna i oferować wypłatę części lub całości odsetek, jakie zostały naliczone do momentu złożenia wniosku o wycofanie z lokaty.

Tradycyjne lokaty bankowe dostępne są w formie lokat o oprocentowaniu zmiennym i stałym. Warto wybierać takie, które w konkretnych warunkach gospodarczych lepiej się sprawdzą, oferując większy zysk.

Progresywne lokaty bankowe

Ten typ lokat może przedstawiać najlepsze lokaty dla osób potrzebujących większej dyspozycyjności dla kapitału. Zdecydowana większość umów bankowych pozwala na zerwanie umowy przed osiągnięciem określonego w umowie terminu. Wypłacane środki finansowe stanowią tu sumę kapitału podstawowego i należnych odsetek, naliczonych do momentu wypłaty. Warto jednak zwrócić uwagę, że w sytuacji wykorzystywania lokat, w których oprocentowanie lokat zostało związane z czasem, jaki środki finansowe klienta spędzają na rachunku lokaty, pierwsze miesiące są wyjątkowo nisko oprocentowane. Znacznie niżej niż można by było się tego spodziewać biorąc pod uwagę średnie wartości oprocentowania. Wcześniejsze wycofanie się z inwestycji może oznaczać, że lokata okaże się całkowicie nieopłacalna.

W sytuacji, gdy oprocentowanie lokat zależne jest od wartości lokaty, niewielkie sumy znajdujące się na lokacie uzyskują niewielkie zyski.

Lokaty strukturyzowane

Zasadniczo jest to ostatni typ lokat bankowych, z jakimi w teorii może mieć do czynienia klient banku. Są one wyżej oprocentowane niż tradycyjne lokaty, i często znacznie wyżej niż lokaty progresywne. Dla pewnej grupy klientów wygrywają one ranking lokat. Jednak ważne jest tu posiadanie zaplecza finansowego, gdyż wcześniejsze wycofanie kapitału może uderzyć po kieszeni klienta banku. Nie zawsze osiągają one również swoje założone zyski, co również może być elementem zawodu, jaki odczuwają osoby decydujące się na lokatę strukturyzowaną.