search
top

Lokata bankowa – podstawowe informacje

Lokata bankowa to obecnie jedna z najbardziej popularnych i jednocześnie najłatwiej dostępnych form lokowania swoich oszczędności. Choć na powszechnie panujące warunki rynkowe lokata może być uznana za nisko oprocentowaną, jej wyznacznikiem jest fakt, iż może ona stanowić doskonałe źródło bezpiecznej inwestycji. Jeśli bowiem wybierzemy stałe oprocentowanie lokat, mamy pewność otrzymania konkretnej wysokości zysków związanych z zamrożonym w lokacie kapitale.

W jaki sposób wybrać najlepszą lokatę dla siebie?

Lokata, która zostanie przez nas wybrana powinna w jak najbardziej efektywny sposób odpowiadać potrzebom danego inwestora. Oferty banków w zakresie lokat są niezwykle bogate. Wystarczy otworzyć jakiekolwiek porównanie lokat, czy też ranking lokat aby przekonać się o różnorodności ofert na rynku. Bogata oferta to spore korzyści dla samych inwestorów. Większa konkurencja między bankami to szansa na znalezienie produktu bankowego ściśle dopasowanego do swoich potrzeb i preferencji. Zapewnienie najlepszego wyboru jest możliwe po jasnym i klarownym określeniu własnych wymagań. Dlatego też na starcie warto, a właściwie należy określić sumę lokaty, a także walutę, w której będzie pracować nasza lokata. Część lokat posiada ściśle określony próg wejściowy. Bez odpowiedniej kwoty nie będziemy mogli jej założyć. Jednak większość banków oferuje możliwość wejścia już na poziomie 500-1000zł. Kolejnym niezmiernie istotnym elementem jest jasne określenie na jak długo możemy zamrozić swój kapitał w lokacie. Najlepsza lokata to taka, która przynosi największe zyski. Może się okazać, że będzie to lokata bankowa długoterminowa. Warto zatem przemyśleć, czy mamy możliwość zamrożenia środków finansowych np. na rok. Jeśli nie jesteśmy pewni czy pieniądze nie będą nam potrzebne w najbliższej lub nieco dalszej przyszłości, warto zdecydować się na lokatę o krótszym okresie trwania lub wybór lokaty, która pozwala na wcześniejszą wypłatę środków bez większych konsekwencji – np. utracie wszystkich zgromadzonych odsetek.

Z wielu względów niezmiernie ważne jest także określenie wielkości ryzyka inwestycyjnego, na które możemy sobie pozwolić. Określenie celu zakładania lokaty to kolejny bardzo ważny element. O czym mowa? Oprócz klasycznych rodzajów lokat bankowych, dostępne są również produkty bankowe o większym poziomie ryzyka. Mogą one przynieść znacznie większe korzyści finansowe niż tradycyjna lokata bankowa. Takim produktem bankowym jest między innymi lokata strukturyzowana lub lokata z funduszem inwestycyjnym. Jeśli jednak dość wysoki próg ryzyka przekracza nasze możliwości, warto zdecydować się na bezpieczne lokaty terminowe lub polis-lokaty.

W jaki sposób założyć lokatę bankową?

Otwarcie lokaty bankowej nie należy do wyjątkowo skomplikowanych czynności. Wiele banków oferuje obecnie możliwość założenia lokaty …za pośrednictwem Internetu. Wystarczy podążać za instrukcjami na stronie banku i wkrótce cieszyć się z inwestycji. Otwarcie lokaty jest możliwe także za pośrednictwem elektronicznych platform zarządzania swoimi rachunkami w bankach. Kolejnym krokiem jest wpłata pieniędzy na wcześniej otworzoną lokatę. Niektóre banki wymagają założenia konta dla potrzeb otwarcie lokaty, jednak nie wszystkie. Przed podpisaniem umowy dobrze zapoznać się z umową i regulaminem konta, aby mieć pewność, że otwarte konto nie będzie generować dodatkowych kosztów – np. za jego prowadzenie.